Jak dobrać rozmiar pierścionka

Czy zdarzyło Ci się zgubić za duży pierścionek, albo nie móc założyć (albo co gorsza zdjąć!) za małego? A może chciałeś/aś kupić pierścionek w sklepie internetowym ale nie wiedziałeś/aś jaki rozmiar wybrać? No właśnie!
Jako twórczyni biżuterii bardzo często spotykam się z pytaniami o rozmiar pierścionka.
Jak może wiesz, większość moich pierścionków i obrączek jest regulowana, to znaczy, że są dostępne zaledwie w kilku rozmiarach, za to można je w znacznym stopniu dopasować do palca. To jednak nie rozwiązuje problemu całkowicie. Okazuje się, że mało kto zna rozmiary swoich palców, a co więcej mało kto potrafi je prawidłowo zmierzyć! Zdarzają się pomyłki o ponad centymetr, a w tym przypadku, wierzcie mi, to jest bardzo dużo.
W internecie możesz znaleźć wiele instrukcji i tabelek, które pomagają w doborze rozmiaru. Postaram się jednak usystematyzować tę wiedzę opierając się na moich doświadczeniach i, nie ukrywam, błędach. Mam nadzieję, że kilkorgu klientom pomogę w zakupie wymarzonego pierścionka, a sobie i innym twórcom ułatwię nieco pracę.
Rozmiar palca
Ogólnie rzecz biorąc rozmiar zależy od wielkości palca. Palce na pierwszy rzut oka mogą się wydawać podobne, jednak ich rozmiary potrafią się znacznie różnić. Najważniejszy jest dla nas obwód.
Pamiętasz ze szkoły wzór na obwód koła? Bez obaw, nie będzie potrzebny.

Kiedy mierzyć?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale nie jest ono bezzasadne. Musimy pamiętać, że obwód palca się zmienia. Palce puchną m.in. pod wpływem temperatury, diety, ciśnienia krwi, wysiłku. W upalny dzień, po treningu, czy obfitym posiłku nasze palce będą nieco grubsze. Nie zalecam mierzyć palców w momencie, gdy są spuchnięte, ale jeśli zauważymy taką tendencję rozważmy nieco większy rozmiar.
Metody pomiaru:
- Jubiler

Zdecydowanie najlepszym pomysłem będzie wizyta u najbliższego jubilera! Każdy jubiler posiada narzędzia, które pozwolą na fachowy dobór rozmiaru pierścionka. Prawdopodobnie będą to obrączki miarowe czyli zestaw kółek różnej wielkości, podobny do tego na zdjęciu.
Jednak nie zawsze chcemy lub możemy dokonać pomiaru u profesjonalisty. Wtedy musimy zrobić to samodzielnie. Niestety łatwo tu o pomyłkę. Poniżej postaram się opisać kilka metod, które pozwolą na bezpieczny wybór odpowiedniego pierścionka.
UWAGA: Dobrym pomysłem będzie skorzystać z dwóch różnych metod i porównać wyniki!
- Specjalna miarka
Możemy oczywiście kupić sobie obrączki miarowe, ale dla kogoś kto nie zajmuje się sprzedażą biżuterii będzie to raczej zbędny wydatek. Za niewielką kwotę możemy natomiast kupić specjalna miarkę (polecam szukać w internecie pod nazwą multisizer).
Zakładamy ją jak pierścionek, dopasowujemy w taki sposób aby przylegała do palca, a jednocześnie dało się ją zdjąć z lekkim oporem. Rozmiar palca w milimetrach odczytujemy w okienku.

- Stary pierścionek

Możemy też wykorzystać pierścionek lub obrączkę w odpowiadającym nam rozmiarze, które już mamy. Jeśli znamy ich rozmiar to jesteśmy w domu! Możemy też poznać ich rozmiar mierząc obwód lub średnicę.
Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Obwód oczywiście mierzymy po wewnętrznej stronie (obwód mierzony po stronie zewnętrznej potrafi być większy nawet o kilkanaście rozmiarów!). Można do tego użyć paska zwykłego papieru o szerokości ok 1 cm. Pasek należy umieścić wewnątrz obrączki, precyzyjnie zaznaczyć obwód, a następnie rozwinąć i zmierzyć jego długość przy linijce.
Mogłoby się wydawać, że łatwiej jest zmierzyć średnicę, jednak należy to robić z bardzo dużą dokładnością, najlepiej używając suwmiarki, ponieważ różnica jednego milimetra odpowiada kilku rozmiarom jubilerskim. Kształt mierzonego pierścionka musi być jak najbardziej zbliżony do okręgu, gdyż średnica spłaszczonego (jajowatego) pierścionka w każdym miejscu będzie inna.
- Pasek papieru
Ja polecam pomiar z wykorzystaniem paska papieru lub nitki. Jest to metoda prosta, nie wymaga specjalnych narzędzi, a zarazem jest dość precyzyjna.
Palec na którym chcemy nosić pierścionek należy dość ściśle owinąć paskiem papieru (szerokości ok 1 cm) w najszerszym miejscu (zazwyczaj nie jest to miejsce w którym nosimy pierścionek, lecz najbliższy staw). Dzięki temu pierścionek będzie można z łatwością wsunąć na palec, ale nie będzie on spadał.
Następnie, najlepiej przy pomocy cienkiego pisaka, należy zaznaczyć miejsce w którym pasek styka się ze sobą. Po rozwinięciu pasek mierzymy przy pomocy linijki. W podobny sposób możemy posłużyć się nitką. W żadnym wypadku nie wolno używać grubego papieru, sznurka ani drutu! Im grubsza „miarka” tym mniej poprawny wynik. Między innymi dlatego nie polecam miarki krawieckiej.

Rozmiar jubilerski
Mamy już zatem obwód (lub średnicę) w milimetrach. Co dalej?
W Polsce do określenia rozmiarów pierścionków, czyli tzw. rozmiarów jubilerskich, najczęściej wykorzystuje się system europejski. W innych krajach obowiązują natomiast bardzo różne systemy.
Rozmiary wg. różnych systemów (np. gdy chcemy zamówić biżuterię za granicą) możemy odczytać ze specjalnych tabel, niestety tabele mogą się nieco różnić między sobą. Poniżej przykładowa tabela przedstawiające różne systemy rozmiarów. Kupując biżuterię często można skorzystać z tabeli umieszczonej na stronie producenta. Obok przykładowa tabela rozmiarów.

Rozmiary w moim sklepie
Jak wspomniałam w moim sklepie, oprócz pierścionków w standardowych rozmiarach jubilerskich dostępne są regulowane pierścionki w kilku rozmiarach. Odpowiedni rozmiar można dobrać na podstawie następującej tabeli:

Dodatkowe porady
Wybierając rozmiar pierścionka czy obrączki warto też zwrócić uwagę na ich szerokość. W przypadku bardzo szerokiej obrączki warto wybrać rozmiar odrobinę większy, ponieważ może może się ona okazać niewygodna podczas ruchów dłoni.
P.S. Bardzo bym chciała, żeby ten wpis był pomocny zarówno dla klientów, jak i dla innych rękodzielników, dlatego jeśli masz jakieś pytania lub uwagi co do jego treści bardzo proszę o komentarz poniżej lub wiadomość :)


